História klubu

Z histórie šamorínskeho basketbalu

Majstri okresu 1962-63

Okresní majstri 1962-63

Slávia Šamorín 1964-65

Slávia Šamorín 1964-65

Slávia Šamorín 1969

Slávia Šamorín 1969

 

 

 

 

 

 

 

Začiatky organizovaného basketbalu v Šamoríne sa datujú už od roku 1964 pod hlavičkou TJ Slávia Šamorín, v ktorej sa začala systematická práca s mládežou. V období 1966-1970 mal basketbalový oddiel 6 až 8 družstiev v majstrovských súťažiach.

Družstvá žiačok, žiakov, mladších dorasteniek, dorastencov, žien a mužov súťažili v majstrovských súťažiach v Bratislave. Všetky družstvá basketbalového oddielu odohrali svoje zápasy na domácej pôde, v malej telocvični základnej školy na Kláštornej ulici, ktorej rozmery sú pre basketbal nevyhovujúce. Kvalitatívny zlom nastal v práci basketbalového oddielu až v roku 1974 po výstavbe novej haly T-18 na Veternej ulici. Družstvo mužov, ako aj družstvo žien sa stali majstrami kraja a postúpili do vyšších celoslovenských súťaží.

Najlepšie výsledky šamorínskeho basketbalu si pripisovali na účet mládežnícke družstvá v kategóriách žiačok a mladších dorasteniek: na majstrovstvách Slovenska obsadili dvakrát 4., jedenkrát 5. a dvakrát 6. miesto. V decembri 1991 po zaregistrovaní Šamorínskeho basketbalového klubu na ministerstve vnútra obnovený kolektív funkcionárov odštartoval sériu ďalších úspechov. Za úspechmi družstiev sa však skrýva ich práca: tvrdá, časovo náročná a často nedocenená. Nemožno nespomenúť organizátorskú a trénerskú prácu nadšencov, vďaka čomu patrí basketbal v našom meste už dlhé roky medzi úspešné športy. Obdobie rokov 1993 až 2003 možno považovať za doteraz najúspešnejšie v histórii klubu. Naše družstvo žien si svoj historicky prvý prvoligový zápas pod šamorínskymi košmi zahralo 11.10.1994 proti Lokomotíve Bratislava a triumfovalo nad súperom o 20 bodov. Po fúziách s bratislavskými družstvami Filozof a Sporiteľňa sa v sezóne 1994 a 1995 družstvo žien skončilo na 8 mieste medzi 12 družstvami v najvyššej súťaži na Slovensku. V roku 1996 v Slovenskom pohári získalo 3 miesto. absolvovalo svoj prvý historický zájazd do USA s bilanciou 11 zápasov (5 výhier a 6 prehier). Po vynikajúcom výkone v sezóne 2000/2001 sme v Slovenskej extralige obsadili 4. priečku tabuľky, preto v sezóne 2001/2002 sa v Šamoríne hrali zápasy európskej súťaže – Ronchetti Cup.

V súčasnosti je práca v ŠBK v mestskom meradle zameraná hlavne na podchytenie záujmu mladých dievčat o pravidelné športovanie. Prvoradým cieľom klubu je vychovať si mladý tím, ktorý by úspešne reprezentoval ŠBK, mesto Šamorín, výbery Slovenska v mládežníckych kategóriách. Náš klub si systematicky buduje hráčsky káder v nižších vekových kategóriách, aby časom najlepšie hráčky tohto kádra efektívne posilňovali extraligové družstvo žien, a aj vďaka tomu sa naďalej nadviazalo na predchádzajúce úspechy Šamorínskeho basketbalového klubu v EXTRALIGE a európskych súťažiach.

Družstvo žien v sezóne 2009/2010 si vybojovalo postup do Extraligy žien Slovenska. V sezóne 2010/2011 sme ako nováčik dosiahli vytýčený cieľ, t.j. záchranu Extraligy pre Šamorín: 7. miesto. V sezóne 2011/2012 sa nám podarilo vybojovať 3. miesto. Bronzová medaila je zatiaľ najvyšším ocenením nášho družstva v slovenskej Extralige.

V súčasnosti medzi najúspešnejšie družstvá klubu patria aj juniorky v kategórii nar. 1993/1994. Hráčky sa vo svojej vekovej kategórii pravidelne zúčastňovali na Majstrovstvách Slovenska, a to v rokoch 2005, 2006, 2007 a 2008. V sezóne 2007/2008 sa nám podarilo zorganizovať záverečný turnaj Majstrovstiev Slovenska v Šamoríne, na ktorom naše hráčky obsadili veľmi pekné 2. miesto. V sezóne 2009/2010 v dlhodobej súťaži Slovenskej ligy kadetiek naše mladé basketbalistky vybojovali 1.miesto a stali sa tak majsterkami Slovenskej republiky. Na záverečnom turnaji o Slovenský pohár, ktorý sme zorganizovali v Šamoríne za účasti ôsmych najlepších družstiev kadetiek zo Slovenska, naše dievčatá obsadili pekné 2. miesto.

Hráčka Sabína Oroszová, platná hráčka výberu SR Ú-18 a účastník ME v r. 2010, ako aj Angelika Slamová a Michaela Raková boli veľmi platnými hráčkami reprezentačného výberu SR Ú-16, ktoré v rámci Majstrovstiev Európy postúpili z kategórie „B“ do kategórie „A“. Angelika Slamová bola vyhodnotená na tomto turnaji ako najužitočnejšia hráčka celého turnaja.

V sezóne 2010/2011 si juniorky na záverečnom turnaji vybojovali 1. miesto – stali sa majsterkami republiky .

V sezóne 2010/2011 naše družstvo v kategórii žiačky ročník 1998 získalo 1. miesto Podarilo sa nám obhájiť prvenstvo aj v sezóne 2011/2012 v kategórii staršie žiačky.

V žiackych kategóriách a v prípravke dievčatá získavajú herné skúsenosti na prípravných turnajoch organizovaných na Slovensku, Maďarsku a Českej republike.

Sezónu 2012/2013 môžeme vyhlásiť za veľmi úspešnú.

Naše extraligové družstvo žien viedli hl. tréner Juraj Suja, asistent Albert Diósi, manažér družstva Karol Kardoš. Bolo posilnené o reprezentantku SR Romanu Vyňuchalovú, bývalú reprezentantku Martinu Gyurcsi, Stephany Murphy a Grant Porshe z USA ( ktorá po 5. zápasoch musela odísť pre osobné problémy), Dóru Szondy z Maďarska ( po odohraní 12 zápasov sa zranila a už nehrala), na play – off pribudli hráčky Veronica Hick z USA a Romine Ciapiny z Belgicka. Prečo toľko zahraničných hráčok? Žiaľ, už v lete 2012 na ME U20 sa zranila naša hráčka Nikoleta Feketeová a musela vynechať celú sezónu. Ďalšia naša hráčka Ivanova Michaela musela absolvovať operáciu kolena. Reprezentantka U20 Angelika Oravcova, ktorá k nám prestúpila na začiatku sezóny, po odohratých 9 zápasoch musela ísť na operáciu kolena, podobne naša hráčka Michaela Raková po odohratí 12 zápasov tiež podstúpila operáciu kolena. Do extraligového kádra ešte boli zaradené aj dve naše hráčky z junioriek, Kinga Csóková a Alexandra Košíková. Napriek toľkým zmenám po zraneniach družstvo po základnej časti extraligy žien skončilo na 3. mieste, a tak získalo právo štartu v spoločnej Maďarsko – slovenskej lige, za účasti štyroch najlepších družstiev Maďarska a Slovenska. V tejto spoločnej lige (hral sa 1. ročník) naše družstvo obsadilo 5. miesto, keď sme predbehli také družstvá ako Miskolc, Pécs a Piešťany . Veľkou nevýhodou pre naše družstvo bolo, že svoje domáce zápasy muselo hrať v Bratislave v Hant Aréne na Pasienkoch.

V play-off o majstra SR obsadili naše ženy konečné 4. miesto, keď v zápasoch o 3. miesto prehrali s družstvom Rükon SNV 2:1 na zápasy. V Slovenskom pohári naše ženy obsadili veľmi pekné 3. miesto. Naša hráčka Timea Sujová sa stala najlepšou strelkyňou extraligy a prvé miesto obsadila aj v hernej produktivite. Ďalšie naše družstvo, kadetky, ročník 1996/97 a mladšie pod vedením trénera Alberta Diósiho ( vedúca družstva Júlia Lelkes) štartovalo v Dorasteneckej lige kadetiek v skupine západ, kde v konečnej tabuľke obsadilo 3. miesto a naše talentované hráčky sa tak kvalifikovali do dorasteneckej ligy najlepších 8 družstiev. Tu po veľmi dobrých výkonoch obsadili 3. miesto a stali sa účastníkmi finálového turnaja najlepších 4 družstiev SR v B. Bystrici, kde získali bronzovú medailu. Do najlepšej päťky bola zvolená naša hráčka Vanessa Szeitlová, do 2. päťky ďalšie naše hráčky Júlia Lelkes a Alexandra Hašková. Družstvo starších žiačok ročník 1998 a mladšie, pod vedením trénera Alberta Diósiho ( vedúca družstva Júlia Lelkes) štartovalo v Žiackej lige západ, kde v konečnej tabuľke obsadili 2. miesto za Nitrou. V žiackej lige najlepších 8 družstiev SR skončili na 1. mieste bez prehry, čím ŠBK Šamorín získal právo usporiadať finálový turnaj 4. družstiev o majstra SR. Na M-SR starších žiačok, ktoré sa konali 10. až 12.5.2013 v Šamoríne, staršie žiačky ŠBK Šamorín získali 1. miesto a titul majster SR. Do najlepšej päťky sa dostali hráčky ŠBK Šamorín – Júlia Lelkes, Bronislava Mareková a Vanessa Szeitlová. Najlepšou strelkyňou sa stala Vanessa Szeitlová, najužitočnejšia hráčka bola Adriana Šústová ŠBK, najperspektívnejšia hráčka Bronislava Mareková, najúspešnejší tréner Albert Diósi. Tu treba poznamenať, že titul majster SR je o to cennejší, lebo jedna z najlepších a najtalentovanejších hráčok kolektívu, Viktória Cséfalvayová, sa počas sezóny zranila a na záverečných turnajoch chýbala.

Toto družstvo bolo pozvané v decembri 2012 ako majster SR v kategórii žiačok v r. 2012 na neoficiálne majstrovstvá Európy žiačok roč. 1998 do Moskvy, na ktorých sa aj vďaka manažérovi Karolovi Kardošovi zúčastnili. Z 8 družstiev (majster Ruska, Českej republiky, Estónska, Španielska, Litvy, Maďarska a Ukrajiny) naše družstvo ŠBK Šamorín skončilo na veľmi peknom 6. mieste tak, že s neskorším finalistom vo svojej skupine prehralo len o 1 bod. Kapitánka nášho družstva Júlia Lelkes bola zvolená za najlepšiu rozohrávačku turnaja.

Na základe doteraz dosiahnutých výsledkov ( majster SR v kategórii ml. žiačky Zvolen 2011, majster SR v kategórii žiačky Levice 2012, majster SR v kat. st. žiačky Šamorín 2013) môžeme tento kolektív ročníka 1997- 98 smelo vyhlásiť za najúspešnejší kolektív v ŠBK Šamorín a Alberta Diósiho za najlepšieho trénera. Pre úplnosť ale musíme spomenúť aj ďalšie družstvá, ktoré ešte štartovali v majstrovských súťažiach riadených Oblastnou hracou komisiou
Západ:
Družstvo ženy „B“, ktoré v 2. lige Západ štartovalo bez trénera a obsadilo 5. miesto zo 6. družstiev. Družstvo žiačok ročník 1999 a mladších, pod vedením trénerky Michaely Ivanovej štartovali v Oblasti Západ. Žiaľ, tréningová morálka väčšinu družstva bola veľmi zlá, výsledkom čoho bolo posledné miesto v súťaži žiačok. Úplne nováčikom v súťaži bolo družstvo mladších mini žiačok, ročník 2002 a mladšie, pod vedením trénera Františka Nagya. Väčšia časť družstva sa s basketbalom oboznámila len v septembri 2012 a už októbri hrali majstrovské zápasy. Táto skutočnosť sa odzrkadlila na výsledkoch. Družstvo skončilo na 3. mieste zo 4 družstiev v oblastných majstrovstvách mladších mini žiačok.

Okrem vynikajúcich výsledkov, ktoré dosiahli naše družstvá treba spomenúť aj naše reprezentantky Slovenskej republiky, ktoré šíria dobré meno nášho basketbalového klubu a nášho mesta Šamorín. Z extraligového družstva žien naša hráčka Tímea Sujová a ďalšia hráčka Romana Vyňuchalová, sú členkami reprezentačného družstva žien Slovenska, ktoré vybojovalo priamy postup na ME žien vo Francúzsku. V roku 2012 ako reprezentantky Slovenska sa zúčastnili na ME aj ďalšie naše hráčky z Extraligového družstva žien: Nikoleta Feketeová v reprezentačnom družstve U20, Angelika Slamová a Michaela Raková boli oporou reprezentácie U 18, Júlia Lelkes ako 14-ročná bola v reprezentačnom družstve U 16 na ME. V roku 2013 sú v reprezentačných výberoch a zúčastnia sa na ME nasledovné naše basketbalistky: Angelika Slamová a Kinga Csóková, Sabína Oroszová ako členky reprezentačného družstva U20. Alexandra Hašková a Júlia Lelkes sú v reprezentačnom výbere U16.

HRACIe obdobie 2015-2016

Bez nazvu

Družstvá ŠBK Šamorín v hracej sezóne 2015-2016

slider-01-SBKzenyslider-02-sbkBJuniorky csapat

slider-04-ziacky3zmmini B copslider-05-mlad-miniziackyA

Šamorínsky basketbalový klub má v hracom období 2015/16 v majstrovských súťažiach sedem družstiev. Sú to: celoslovenské súťaže – extraliga ženy, 1.Liga ženy, dorastenecká liga – juniorky. Žiačky, staršie mini žiačky, a 2 družstvá v kategórii mladšie mini žiačky “A” a “B”, ktoré hrajú súťaž riadenú Hracou komisiou SBA -západ. Z týchto súťaží prvé dve prípadne 3 družstvá postúpia na M-SR./podľa počtu družstiev v jednotlivých regiónov/

Dňa 13. augusta bola slávnostne odovzdaná do užívania nová športová hala – ŠPORTCENTRUM SAMARIA SPORTKÖZPONT – ktorá spĺňa všetky podmienky Medzinárodnej basketbalovej federácie (FIBA) a je vhodná na usporiadanie aj významnejších medzinárodných zápasov a turnajov.

Extraligový tím ŠBK bol pre sezónu 2015/16 zaradený aj do “B” skupiny Stredoeurópskej ligy žien /CEWL/ spolu s SBŠ Ostrava, Flying Foxes SVS Post /Viedeň/, Univ. Goldis ICIM Arad /Ro/ a Kara Trutnov.  Družstvo Šamorína skončilo v skupine B na 4. mieste, preto sa nezúčastnilo turnaja Final four v Ružomberku.

Angelika Slamová bola v novembri 2015 pozvaná do reprezentačného kádra Slovenska na Zápasy proti Portugalsku, Islandu a Maďarsku.

Medzi ôsmimi najlepšími športovcami mesta za rok 2015 boli aj hráčky extraligového družstva ŠBK Šamorín  Angelika Slamová a Romana Vyňuchalová.

Extraligový tím ŠBK sa prebojoval do Skupiny 1 – 4 play-off. Sériu zápasov o 3. miesto prehrali naše hráčky s družstvom MBK Ružomberok 0:3 na zápasy a skončili tak na 4. mieste konečnej tabuľky Extraligy žien SR.

Na Majstrovstvá SR v hracom období 2015/16 sa prebojovali 2 družstvá ŠBK: juniorky, ktoré skončili na 2. mieste tabuľky a žiačky, ktoré skončili na 3. mieste tabuľky.

Juniorský tím ŠBK obsadil na Majstrovstvách SR /20.-22.5.2016/ v Nitre 3. miesto za družstvami B. Bystrice a Nitry.

Družstvo žiačok obsadilo na Majstrovstvách SR /27.-29.5.2016/ v B. Bystrici 6. miesto.

Angelika Slamová koncom hracej sezóny 2015/16 prestúpila do klubu Piešťanské Čajky.

Od 1. augusta 2016 novým trénerom Extraligového družstva žien ŠBK Šamorín sa stáva 28 ročný Mgr.Tomáš Kačmarík na 3 roky. Nový tréner prichádza zo Starej Turej a má trénerskú licenciu FIBA. Trénoval aj slovenskú reprezentáciu U15.

V hracej sezóne 2015/16 bola  v ŠBK Šamorín bodovo najproduktívnejšia  hráčka Viktória Cséfalvayová, ktorá v zápasoch  prvej a juniorskej ligy dala spolu 599 bodov. V celoslovenskom rebríčku /1593 hráčov a hráčok/ obsadila krásne 24. miesto. V prvej stovke rebríčka sa umiestnili aj Alexandra Hašková /557 bodov/, Angelika Slamová /495/, Zuzana Mračnová /419/ a Lelkes Júlia /417/.
V šamorínskych farbách najviac zápasov odohrala Hašková /65/ a Lelkes J. /58/. Obidve dievčatá hrali až v troch družstvách ŠBK.
Alexandra Hašková spolu odohrala 1760 minút a vedie tým republikový rebríček žien odohraného času.
Na základe bodov na zápas boli v rámci ŠBK najúspešnejšie Cséfalvayová a Slamová s 15 bodmi na zápas.

Hráčka ŠBK Šamorín, Alexandra Hašková bola v nominácii výberu U20 Slovenska a zúčastnila sa Majstrovstiev Európy U20 2016 v Portugalsku. Ďalšia hráčka, Lelkes Júlia reprezentovala Slovensko na Majstrovstvách Európy U18  2016 v Soproni.